Pożegnanie - 25.06.2013

25 czerwca 2013 roku w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste pożegnanie naszej siostry Dyrektor Benwenuty, która po ponad 55 latach pracy z dziećmi odeszła na emeryturę, a także siostry Przełożonej Damiany, która w Ośrodku pełniła służbę wychowawczyni przez 19 lat.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy, na której zgromadzili się licznie przybyli goście: księża, siostry zakonne, przyjaciele i personel Ośrodka. Po Mszy św. odbył się program artystyczny w wykonaniu wychowanków placówki. Personel i rodzice wygłosili słowa podziękowania dla siostry Benwenuty i siostry Damiany za ich trud i poświecenie, wręczyli kwiaty i prezenty.

Po części artystycznej Siostry zaprosiły gości na uroczysty obiad i kawę. Poczęstunek był słodki, ale nie brakowało łez wylanych przez tych, którym ciężko było się pożegnać.

Siostro Dyrektor, Siostro Przełożona – Dziękujemy za wszystko!

 

Zielona szkoła - Chłopcy

 

Zielona szkoła Grzybowo – Kołobrzeg - 04-08.06.2013

W dniach 04-08.06.2013 dziewczęta z naszego Ośrodka wyjechały na Zieloną Szkołą do pięknego nadmorskiego Ośrodka wypoczynkowego, który mieści się w Grzybowie.

Pierwszego dnia o godzinie 6.00 wyjechaliśmy z Ośrodka w Ostrowie Wielkopolskim i dotarliśmy na miejsce około godziny 15.00. Po sprawnym zakwaterowaniu wszystkie dziewczęta wraz z opiekunami poszły "przywitać się" z morzem. Po pierwszych wdechach morskiej bryzy zjadłyśmy kolacje. Po kolacji przyszedł czas na sen.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu zwiedzałyśmy Kołobrzeg m.in. Nową Starówkę z neogotyckim ratuszem, Domek Kata i Bazylikę Mariacką. Po obiedzie udałyśmy się nad morze. Niektóre dziewczynki się opalały, inne kąpały, jeszcze inne grały w piłkę plażową. Ten jakże miły dzień zakończył się ogniskiem i przygotowanym przez wychowawców programem artystyczno-rozrywkowym.

Trzeciego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Kołobrzegu m.in. Latarni Morskiej z muzeum minerałów i molo. Na koniec odbyłyśmy rejs stateczkiem po morzu. Po obiedzie wychowawczynie zorganizowały dyskotekę z poczęstunkiem. Po kolacji wybrałyśmy się nad morze obserwować piękny zachód słońca.

Czwarty dzień był bardzo intensywny. Zaczął się zabawami w wodzie w Aquaparku a skończył wspaniałymi atrakcjami przygotowanymi przez gospodarzy Dzikiego Zachodu w Zieleniewie.

W sobotę zaczęliśmy dzień pożegnaniem z morzem, wykwaterowaniem i powrotem do naszego Ośrodka.

 

Wigilia 2012 - Jasełka - grudzień 2012

W czwartek 20 grudnia 2012 r. panowała wielka radość w naszym Ośrodku, ponieważ wszyscy od rana przygotowywali się do wspólnej Wigilii. O godz.17 Wychowankowie odświętnie ubrani czekali w świetlicy na zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się Jasełką

Po Jasełce przeczytano Ewangelię o narodzeniu P. Jezusa, złożono życzenia. Po życzeniach i modlitwie Ojcze nasz zasiedliśmy do spożywania potraw wigilijnych. Po spożyciu wigilii wielki entuzjazm i radość, bo przyszedł Gwiazdor z darami.

 

Pielgrzymka do Ziemi Św. dla Personelu i ich Rodzin - 13 do 23 sierpnia 2012

 

Dzień Nauczyciela - 20 październik 2012r.

Wszyscy pracownicy zostali zaproszeni przez siostrę dyrektor do wspólnego spędzenia Dnia Nauczyciela we Wrocławiu. W trakcie tego wyjazdu obejrzeliśmy Panoramę Racławicką. O godz. 11,00, O. dr Sebastian Wiśniewski odprawił Mszę św. w kaplicy Domu Prowincjalnego Sióstr Elżbietanek w intencji Personelu. Był też wspólny obiad, a na zakończenie ponieważ dopisała nam wspaniała pogoda mogliśmy przejść się i podziwiać piękno przyrody w Ogrodzie Japońskim.

 

Jubileusze ostrowskich elżbietanek - 21 czerwca 2012r.

W ostrowskim odremontowanym domu Sióstr Świętej Elżbiety 21 czerwca dziękowano Panu Bogu i Dobrym Ludziom za 130 lat obecności sióstr w Ostrowie Wielkopolskim, 60 lat istnienia Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Ośrodka i poświęcono nowo otwarte przedszkole. Mszy św. przewodniczył i przedszkole poświęcił Ks. prałat Tomasz Ilski. Koncelebrował O. dr Sebastian Wiśniewski

Msza Św. dziękczynna

Poświęcenie Przedszkola

Składanie życzeń przez Posła Andrzeja Derę.

Pierwsze prezenty dla Przedszkolaków

 

Zielona Szkoła - Zakopane - 29 maja - 1 czerwca 2012r.

W dniach 29.05 – 1.06 czterdziestoosobowa grupa naszych wychowanków z wychowawcami wyjechała na Zieloną Szkołę do Zakopanego. Pierwszego dnia po przyjeździe zwiedzaliśmy Zakopane, Krupówki, zobaczyliśmy też Wielką Krokiew, a także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Następnego dnia była bardzo długa wycieczka nad Morskie Oko. Po dojściu mogliśmy oglądać przepiękne widoki, a także leżący jeszcze miejscami śnieg.
Trzeciego dnia od rana wjechaliśmy kolejką szynową na Gubałówkę, gdzie można również podziwiać piękne widoki. Z Gubałówki wracaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Po południu poszliśmy na Kalatówki zwiedzając po drodze pustelnię św. Brata Alberta.
Czwartego dnia cała grupa poszła obejrzeć Dolinę Chochołowską. W drodze powrotnej obejrzeliśmy też Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku.

 

Spotkanie Polsko - Niemieckie - 21-25 maja 2012r.

W dniach od 21.05.2012 do 25.05.2012 gościliśmy w naszym Ośrodku w Ostrowie Wielkopolskim grupę młodzieży z Niemiec. Odwiedziło nas 8 osób: 6 wychowanków i 2 Panie opiekunki. W spotkaniu tym brały również udział dzieci i młodzież z naszego Ośrodka.

Jeszcze tego samego dnia aż do godzin wieczornych integrowaliśmy się poprzez wspólne zabawy i gry.

W zabawach brały również udział Wychowawcy.

Podczas wspólnych zabaw było mnóstwo śmiechu i radości, a niektóre zadania wcale do najłatwiejszych nie należały.

Podczas spotkania polsko-niemieckiego odbyły się wycieczki do Józefowa, gdzie odwiedziliśmy wioskę Indiańską, do Antonina i Górecznika.

Przywitanie przez Szeryfów Wioski.

Pamiątkowe grupowe zdjęcie na tle tipi.

W indiańskim tipi również było przyjemnie!

 

Wycieczka do Górecznika

Wycieczka do Antonina

 

Wigilia - 22 grudnia 2011r.

Dnia 22 grudnia przeżywaliśmy wraz z dziećmi, młodzieżą, pracownikami oraz zaproszonymi gośćmi w Ośrodku Wigilię. Wigilia zaczęła się Jasełką.

Po występach nadszedł czas na składanie życzeń świątecznych, łamanie się opłatkiem oraz udział we wspólnej Wigilii.

Na zakończenie tego pięknego wieczoru , ku uciesze naszych wychowanków mieliśmy okazję gościć Świętego Mikołaja, który wszystkie dzieci obdarował prezentami.

 

Pół wieku pomaga dzieciom - 17 listopad 2011r.

Siostra Benwenuta Wiesława Jankiewicz dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim uhonorowana została Medalem za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. To wyróżnienie za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

Uroczyste wręczenie medalu odbyło się w dniu 17 listopada 2011 r. Medal Siostrze Dyrektor wręczył Krzysztof Grabowski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w asyście Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Leraczyka

 

Skalmierzyce - 30 września 2011r.

W Nowych Skalmierzycach odbył się XI Przegląd Dorobku Artystycznego. Brali w nim udział nasi wychowankowie z koła teatralnego i plastycznego. W przeglądzie tym zajęli dwa pierwsze miejsca: za pracę w rzemiośle artystycznym do 18 roku życia i za taniec artystyczny pt. „Wspomnienia z wakacji”.

 

Turnus rehabilitacyjny w Jastrzębiej Górze - 1-15 sierpnia 2011r.

Od 1 do 15 sierpnia S. Dyrektor i S. Damiana z dziewczynkami Basią, Patrycją i Patrycją przebywały na turnusie rehabilitacyjnym w Jastrzębiej Górze.

 

Wyjazd do Włoch - 07-17 lipca 2011r.

W tych dniach 22 osobowa grupa wychowanków z opiekunami wyjechała do Włoch. Celem wyjazdu było odwiedzenie Watykanu, a szczególnie grobu Jana Pawła II., przy którym O. Łukasz odprawił Mszę św. w naszej intencji W drodze zwiedziliśmy Wenecję – Bazylikę Św. Marka, Padwę - Bazylikę Św. Antoniego, Asyż – Bazylikę Św. Franciszka

 

Zielona Szkoła - 30 maja 2011r.

W dniach  od 30-05 do 02- 06- 2011 wyjechaliśmy na „Zieloną Szkołę” do Kudowy Zdrój. Po zakwaterowaniu do pokoi, odświeżeniu się, pojechaliśmy do Polanicy Zdrój, gdzie wspólnie z mieszkańcami Specjalnego Ośrodka z Polanicy Zdrój obchodziliśmy Dzień  Dziecka. Był mecz, gry i zabawy. Nasz Ośrodek pokazał przedstawienie p.t. ”Koza  kłamczucha „. Na zakończenie był wspólny grill.

Następnego dnia cała grupa pojechała do Pragi, aby obejrzeć jej przepiękne zabytki. Podczas zwiedzania miasta płynęliśmy statkiem, gdzie mogliśmy podziwiać całą panoramę miasta.

Kolejny dzień zaczął się od zwiedzania przepięknego Kościoła w Wambierzycach, a potem oglądaliśmy ruchome szopki. Widzieliśmy też kaplicę czaszek, park i uzdrowisko w Kudowie Zdrój.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do Skalnego Miasta, gdzie chodziliśmy i oglądaliśmy różne skały. Płynęliśmy tez tratwą po przepięknym jeziorze.

 

Ogłoszenie

 

Rok Kultury w Powiecie Ostrowskim - 9 listopada 2010r.

W dniu 9 listopada 2010r. w Szkole Muzycznej odbyła się uroczystość Inauguracyjna Roku Kultury w Powiecie Ostrowskim, na której jedną z lauratek za szerzenie kultury i tradycji w powiecie ostrowskim została ogłoszona s. Wiesława Jankiewicz - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczgo Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Ogłoszenie Przetargu

Przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych dla zadania: Instalacja pompy ciepła w budynku Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim realizowanego w ramach projektu: Termomodernizacja wraz z instalacją pompy ciepła w budynku Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim.

Kolonie - Zakopane 2010

W okresie wakacyjnym Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował dwa turnusy kolonii w Zakopanym dla swoich wychowawców. Pierwszy wyjazd odbył się od 18 do 27 lipca, natomiast kolejny – od 27 lipca do 5 sierpnia 2010r. Dzieci i młodzież przebywała pod opieką s. Jany, s. Damiany, p. Wandy oraz p. Marylki. Dni wśród malowniczych gór szybko minęły, a wychowankowie przez ten czas zdążyli przeżyć wiele przygód. Bardzo wielkim przeżyciem dla dzieci były góry. Zachwycały się widokiem Giewontu. Dużą atrakcją był wjazd kolejką na Gubałówkę i zjazd wyciągiem krzesełkowym Przeżycia te na długo zostaną w pamięci naszych wychowanków. Odświeżać je mogą poprzez oglądanie zdjęć.

Pielgrzymka do największych sanktuariów Europy

W dniach od 3 do 16 lipca 2010r. odbyła się pielgrzymka Pracowników ich Rodzin i Przyjaciół do Sanktuariów Maryjnych : Lourdes, Fatimy, La Salette i Altótting zorganizowana przez s. dyrektor Benwenutę. Podczas dwutygodniowej pielgrzymki pogłębiliśmy swoją wiarę, zobaczyliśmy wiele niezapomnianych miejsc oraz zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki Europy.


LOURDES
FATIMA
LA SALETTE
ALTÓTTINGPielgrzymka do Rzymu

W dniach od 1 do 10 lipca 2009 roku miała miejsce pielgrzymka dzieci i młodzieży wraz z opiekunami ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego do Rzymu. Wyjazd z Ostrowa Wlkp. poprzedzony był wspólną Eucharystią.
Pierwszy dzień pielgrzymi spędzili na zwiedzaniu Wenecji.
Następnymi punktami programu pielgrzymki były miejsca tj.: Padwa, Watykan, Rzym, Asyż.
Na Watykanie niezapomnianym przeżyciem stało się spotkanie z Następcą Św. Piotra - Papieżem Benedyktem XVI i nawiedzenie grobu Jana Pawła II, zwiedzanie 4 Bazylik, Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki, Kapitol, Plac Navona, Panteon, Plac Hiszpański, Fontannę di Trevi.
Cała pielgrzymka uzmysłowiła, że dobro i piękno jest wielkim darem Pana Boga.

Wymiana polsko-niemiecka

W dniach 11-15 maj 2009 roku odbyła się kolejna wymiana polsko-niemiecka, dzięki wsparciu finansowemu PNWM. W tym roku wymiana odbywała się na terenie Niemiec, w zaprzyjaĽnionym Ośrodku w Michendorf.

Wdrożenie Programu Rządowego

Dnia 22.10.2008 rozpoczął się w naszym Ośrodku program Rządowy pod tytułem "Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych", dzięki któremu uruchomiliśmy w Ośrodku zajęcia pozalekcyjne zwane "kółkami zainteresowań". Nowo powstałe koła to zajęcia z rytmiki, muzyczne, turystyczno-fotograficzne, spotkania z psychologiem i logopedą oraz obok nich zajęcia, które już u nas istnieją takie jak: sportowe, komputerowe, teatralne, arteterapia i wikliniarskie - ale te są również dotowane z programu. Program przewiduje również zakup niezbędnych materiałów do prowadzonych zajęć, co daje duże możliwości kreatywnego tworzenia czasu wolnego dla wychowanków Ośrodka. Realizacja programu będzie trwać do 22.12.2008 roku.

W kołach zainteresowań uczestniczą wszyscy wychowankowie Ośrodka czyli osiemdziesięcioro niepełnosprawnych intelektualnie dzieci z powiatu ostrowskiego ze środowisk wiejskich.

Zasadniczym założeniem programu jest wszechstronne usprawnienie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zajęcia te pomagają rozwijać zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia naszych podopiecznych.

Dzięki integracji ze środowiskiem pragniemy stworzyć dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki do osiągnięcia celów dydaktyczno-wychowawczych i rewalidacyjnych.

Hosting dzięki uprzejmości www.zelnet.net
tywnego tworzenia czasu wolnego dla wychowanków Ośrodka. Realizacja programu będzie trwać do 22.12.2008 roku.

W kołach zainteresowań uczestniczą wszyscy wychowankowie Ośrodka czyli osiemdziesięcioro niepełnosprawnych intelektualnie dzieci z powiatu ostrowskiego ze środowisk wiejskich.

Zasadniczym założeniem programu jest wszechstronne usprawnienie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zajęcia te pomagają rozwijać zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia naszych podopiecznych.

Dzięki integracji ze środowiskiem pragniemy stworzyć dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki do osiągnięcia celów dydaktyczno-wychowawczych i rewalidacyjnych.

Hosting dzięki uprzejmości www.zelnet.net